כל מה שאת (וגם אתה) צריכים לדעת על בתי היולדות בישראל, על דולות, על הריון ועל לידה.
בית / דולות / דולה מהי ואיך לבחור את זו שתתאים ללידה שלך
דולה

דולה מהי ואיך לבחור את זו שתתאים ללידה שלך

דולה מהי?

דולה היא תומכת לידה, אשה שלמדה, התמחתה ועוסקת בתמיכה וליווי לידות.
דולה שמתאימה לך יכולה לתרום רבות לחווית הלידה שלך ושל בן/בת הזוג שלך.
דולה מגיעה אתך לחדר לידה לאחר שכבר נפגשתן מספר פעמים להכרות והעמקת הקשר, היא פנים מוכרות עבורך, היא מחזיקה עבורך המון ידע רלבנטי שיכול לעזור לך בחדר הלידה וכן את האמונה שאת יכולה ללדת נפלא, שגופך נולד ללדת, יודע ללדת את התינוק שגדל ברחמך.
הדולה מחזיקה גם את האמונה בתינוק שלך, בחוסנו ועוצמתו לעבור יחד אתך את התהליך המופלא שנקרא לידה.

איך לבחור דולה?

החלטתם. רוצים דולה. לא רוצים להיות לבד בלידה, רוצים תמיכה, מידע, הכוונה, עיסויים…
רוצים שמישהי תהיה אתכם בלידה, מישהי שמבינה מה קורה שם, מישהי שתדע לשמור על הפרטיות שלכם ולאפשר לכם להיות הזוג שאתם. רוצים דולה.

אבל איך בוחרים מבין הדולות ? איך יודעים למי לפנות ? כימיה…? גאוגרפיה…? הסטוריה…? מה זה פה, מערכת שעות או לידה…???

נכון הכי טוב המלצה של חברה…? אולי הכי טוב המלצה של אשת מקצוע, אחת שמבינה בזה…?

מה דעתכם על המלצה של חברה שהיא אשת מקצוע, אחת שמבינה בזה ? את זה בדיוק תקבלו כאן, ב"זהר כבר בדקה".
חברות קהילת הגולשות שלנו נהנות מהמלצות בדוּקוֹת על דולות כמו גם על טיפולים להריוניות, סדנאות, קורסי הכנה ללידה ועוד ועוד..

דולה טובה עבורכם היא הדולה שיש לכם איתה גם כימיה, גם התאמה גיאוגרפית וגם הסטוריה מתאימה – היא ליוותה לידות בכמות מספקת לטעמכם ובאיכות דומה לשלכם – לידות ראשונות, לידות אחרי קיסרי, לידות תאומים, לידות אפידורליות או טבעיות, לידות כמו שאתם רוצים.

מה כדאי לבדוק כשמחפשים דולה ? קבלו כמה טיפים מתוך מה שאני בודקת :
נסיון – הרבה נסיון משמעו לעיתים עלות יותר גבוהה, ההחלטה האם אתם זקוקים לכך היא אישית. הרבה נסיון עלול להוות גם גורם שחיקה, כמו בכל מקצוע, היו רגישים לכך. אתם רוצים להרגיש יחידים ומיוחדים וכך בדיוק מגיע לכם להרגיש בלידה שלכם.
באילו בתי יולדות דולות מלוות לידות – חשוב מאד שהדולה לא תשפיע על בחירת בית היולדות. היא יכולה לספר מנסיונה בליווי בבית יולדות זה או אחר, אך ההחלטה חייבת להיות שלכם ועליה להיות נקייה משיקולים זרים. איפה דולות מעדיפות ללוות – זה בהחלט שיקול לא רלבנטי.
האם היא מלווה מהבית או נפגשת איתכם בבית היולדות – בלידות ראשונות בעיקר, חשוב שתהיה אפשרות לקבל תמיכה וליווי בלידה עוד בביתכם, כדאי לוודא שהאפשרות פתוחה בפניכם.
לידה ארוכה = יותר כסף ?? בידקו – יש דולות הגובות תשלום נוסף אם הלידה מתארכת מעבר למסגרת זמן מסויימת ? אם כן, שיקלו האם זה מתאים לכם. מאידך, אל תצפו לשלם פחות אם הלידה תהיה זריזה במיוחד… פשוט תהנו מזה…!
לידה "כמו שלכם" – בלידות מסויימות, כגון לידה לאחר ניתוח קיסרי קודם – VBAC, יש חשיבות מקצועית לנסיון שיש לדולות בליווי לידות כאלו בעבר.
מי עוד יהיה בלידה ? אם אתם רוצים גם דולה וגם אמא למשל, חשוב לבדוק האם בית היולדות שבחרתם מאפשר יותר מ-2 מלווים ליולדת, מאפשר כניסת דולות, ובכל מקרה לערוך תיאום ציפיות גם עם תומכת הלידה וגם עם האמא הנרגשת… תומכת לידה יכולה לעזור לכם בכך, שאלו אותה על נסיונה הקודם עם אימהות של יולדות…
לוקחים גם מיילדת ? שיקלו האם במקרה שתהיה אתכם מיילדת פרטית או אישית, ישנן דולות מתלמדות אשר גובות תשלום מופחת עבור ליווי הלידה.
מה בארגז הכלים של הדולות ? האם תומכת הלידה מגיעה מתחום טיפולי כגון טיפולי מגע, האם השתלמה לאורך הדרך בטכניקות ודרכים נוספות לתמיכה בלידה ? אם אתם רוצים שעיקר המגע בלידה יהיה ביניכם, התכוננו גם לכך !
גיבוי – מי הגיבוי של הדולה, באילו מקרים הפעילה גיבוי בעבר, האם ניתן לשוחח טלפונית או אפילו להיפגש עם הגיבוי של הדולה שלכם, בידקו זאת. נכון, כשבוחרים דולה לא מתחשק לחשוב על הגיבוי כי רוצים אותה ורק אותה, אבל מנסיון – זה חשוב.

כל הדולות המומלצות באתר "זהר כבר בדקה" נבדקו על ידי אישית, המלצה שלי היא המלצה בדוקה – ראיינתי יולדות שלהן, בדקתי את הרקע המקצועי של כל הדולות, שאלתי אותן עבורכם את כל השאלות ואפילו השגתי לכם הטבות שונות – שווה לבדוק !

בידקו, השוו, סבב טלפונים יארגן לכם את האחת או השתיים עימן תרגישו רצון להיפגש, ובפגישה – אם זה זה, אתם כבר תדעו.
ואם זה לא או שזה אולי, לא להתייאש ! עוד פגישה עם עוד דולות, ולפעמים גם יותר.
בסוף, הדולה שלכם תהיה זו שבנוכחותה נשענתם לאחור, נאנחתם בהקלה והרגשתם "בידיים האלו אני יכולה להפקיד את עצמי וללדת"… בהצלחה !!!

 

אולי יעניין אותך גם:

צילום: שי רן

אריאלה רנקביץ דולה בקפלן

אם את מחפשת דולה בקפלן שנכנסת לחדר לידה והצוות מתייחס אליה כאל בת בית, אריאלה …