כל מה שאת (וגם אתה) צריכים לדעת על בתי היולדות בישראל, על דולות, על הריון ועל לידה.
בית / איפה ללדת / יוספטל
Default icon

יוספטל

יוספטל מול הסטטיסטיקות הארציות

ניתוחים קיסריים

חתך חיץ

הצלחה ב-VBAC

אפידורל

מה אני אגיד לך על יוספטל אחותי? האתר הזה הרי הוקם על אג'נדה של חופש בחירה בלידה, אבל מי שיולדת ביוספטל אין לה כל כך בחירה… אם היא גרה באילת, או נופשת באילת שלפתע פצחה בלידה, איזו ברירה יש לה? זה לא אומר שיוספטל זה מקום גרוע ללדת בו, ממש לא. אבל חופש בחירה לא הייתי אומרת.

מיד תקבלי בצורה מרוכזת ומפורטת את כל המידע על לידה ביוספטל, מענה לכל השאלות שיש לך, האם אפשר לבוא עם דולה, האם יש ביות מלא ויועצות הנקה וגישה ללידה טבעית ומוניטור לסירוגין ושחרור מוקדם והכל, מבטיחה! הכל בדוק, מעודכן ומוגש לך באהבה.
רגע לפני שאת צוללת לכל המידע שאת צריכה, רציתי לשאול, אם ילדת כבר ביוספטל, איך היה לך?
את מוזמנת לשתף סיפור לידה או חוויה מהלידה, לפרגן למיילדת או להעביר ביקורת בונה, ממש כאן בתחתית הדף. אם יש משהו שחשוב לך ואין אותו ביוספטל, את מוזמנת לכתוב גם או לשלוח לי מייל.
ועוד שני דברים קטנים. אם את מתעניינת בשימור דם טבורי, יש לך דרכי הנחה ענקית בסך 500 ₪, כדי לקבל אותה את רק צריכה למלא פרטייך כאן, ואם את מתלבטת לגבי בדיקת דם במקום מי שפיר אז דרכי את יכולה לבצע אותה באלפי שקלים פחות מהמחיר המקובל בארץ! שלחי לי מייל ואני אקשר אותך לרופאה הבכירה שמבצעת הבדיקה בארה"ב במחיר בלעדי לגולשות "זהר כבר בדקה".


המרכז הרפואי יוספטל משרת את אוכלוסיית העיר אילת וכל אזור הערבה, עד הק"מ ה-101 בערך. מהכיכר של הקניון באילת עולים למעלה (שמאלה אם מגיעים מדרום, ימינה אם מגיעים מצפון). אחרי 3 כיכרות תראו את בית החולים מצד שמאל.
מהקבלה הולכים ישר ושמאלה ומגיעים לחדר הלידה.
טלפון בחדר הלידה – 08-6358052/3.
חנייה חופשית, בחניון בית החולים. אם אין מקום בחניון ניתן לחנות ברחבת החנייה מעל בית החולים ולהיכנס רגלית.

פרסונל : מנהל מחלקת יולדות ונשים ד"ר אבינועם צברי, אחות אחראית חדר לידה רינה ויסנוביץ, אחות אחראית יולדות ונשים גילה עדה.
בבית החולים פועלת מרפאת פריון יומיים בשבוע, מעקב הריון כולל כל בדיקות האולטרה סאונד, שקיפות עורפית, סקירות ומעקב הריון עודף.
מתקיים קורס הכנה ללידה בבית החולים, המועבר על ידי מיילדת מצוות חדר הלידה. ההרשמה לקורס היא דרך חדר הלידה בטלפון – 08-6358052/3.
סיור בחדר לידה בתיאום מראש עם חדר הלידה בטלפון 08-6358052/3, דרך קורס הכנה ללידה או באופן פרטני.

ישנם 2 חדרי לידה וחדר נוסף המשמש לפעולות כירורגיות ומצויד לקבלת לידה, בחדר זה מותקן מתאם לחיבור צינור למילוי בריכת הלידה, למעוניינות בלידה במים. המקלחות נמצאות במחלקת יולדות הצמודה לחדר הלידה.

ככלל, חדר הלידה הוא קטן ואינטימי

והאווירה בו נעימה. בחדר הלידה יש 2 מיילדות ואחות במשמרות בוקר וערב, ובלילה 2 מיילדות וכוננת.
בהצהרה מאפשרים מלווה אחד ליולדת, אך בפועל ניתן להכניס 2 מלווים לחדר לידה.
בהצהרה אינם מאפשרים כניסת דולות אך בשטח לשמחתנו מתקבלות הדולות האילתיות בספר פנים יפות.
יש לציין כי רוב הזמן המיילדות יכולות להימצא עם היולדות ביחס של אחת-על-אחת, משום שלא מדובר בחדר לידה עמוס – כ-800 לידות בשנה.
יש מרדים בחדר ניתוח זמין לחדר הלידה 24 שעות ביממה, שיעור האפידורל כ-60%, דומה לממוצע הארצי.

בקבלת יולדות ישנם חדרים פרטיים לבדיקה ולמוניטור, וחדר אולטרה סאונד צמוד.
נוהגים לפי הנהלים המקובלים אולם לא מחייבים חוקן, עירוי, פתיחת וריד, בדיקה פנימית. לא נתקלים הרבה בתכניות לידה כתובות.
יולדות המעוניינות באופציה של לידת מים מתבקשות לקבוע פגישה מקדימה עם ד"ר צברי, מנהל המחלקה, על מנת לתאם ציפיות ולקבוע יחד את תכנית הלידה, כך תוכלנה להגיע עם מסמך חתום על ידו ללידה עצמה. אני שומעת מהשטח שזה כמעט לא קורה, למה בעצם..? אחיות שלי, שווה ומומלץ!
מאפשרים ליולדת לאכול ולשתות כרצונה בעת הלידה.
אין מניעה ליולדת להישאר עם בגדיה שלה.
מאפשרים תנוחות לידה לפי רצונה של היולדת, בתיאום עם המיילדת.
אין בעיה לבקש השהיית החיתוך עד שאין דופק בחבל הטבור.
מעדיפים לתת פיטוצין לכיווץ הרחם לאחר הלידה, לא נתקלים רבות בסירוב לכך אך לא כופים זריקת פיטוצין על יולדת שמסרבת.
ניתן לאסוף דם טבורי לכל החברות.
מבצעים חתך חיץ לפי צורך בלבד. שיעור הלידות עם חתך – 21% בכלל הלידות. לא מעט בכלל ובייחוד בחדר לידה לא עמוס.
משתמשים בפטידין (טשטוש) ובאפידורל. אין גז צחוק.
ניתן להשתמש בכדורי פיזיו‘, ניתן להשתמש במקלחות של מחלקת היולדות, הצמודות לחדר הלידה, ויש גם מקלחונת ושירותים בחדר הרופא בחדר לידה.
מאפשרים מוניטור לסירוגין לפי בקשה, מאפשרים לבצע מוניטור בתנועתיות.
עם ירידת מים בלידה במועד, ממתינים עד 24 שעות מירידת מים, לפי התנאים הספציפיים שמתפתחים בלידה, לאחר 12 שעות מתחילים מתן אנטיביוטיקה. אם יולדת מעוניינת להמתין עם זירוז הלידה גם לאחר 24 שעות, ממתינים תוך מעקב אחר החום האימהי והמוניטור העוברי.

ניתן לבקש לידה בבריכת לידה מיוחדת שהובאה מהמרכז ללידות מים בבריטניה בניהולה של ג‘נט באלאסקאס.
בחדר הלידה השלישי המשמש רוב הזמן כ"חדר פעולות" (ניתוחים גינקולוגיים לרוב) מותקן מתאם לצינור למילוי הבריכה.
למעוניינות בלידת מים, מתבקשות לתאם מראש פגישה עם ד"ר צברי, מנהל המחלקה, על מנת לדון בכך ולהחליט על תכנית הלידה, במקרה כזה תוכל היולדת להגיע לחדר הלידה בפועל עם מסמך חתום על ידי ד"ר צברי ובו מופיעים עיקרי הדברים שסוכמו.

לידות מיוחדות

לחדר הלידה צמוד חדר ניתוח ובו מתבצעים הניתוחים הקיסריים. כדאי לדעת שביוספטל אין מתמחים אלא רק רופאים מומחים והם אלו שמנתחים.
שיעור הניתוחים עומד על 22% גבוה מעט מהממוצע הארצי.
מאפשרים לידות לאחר ניתוח קיסרי קודם, לא מחתימים את היולדת על טופס הסכמה ללידה. מאפשרים ניטור לסירוגין ב-VBAC אם התנאים מתאימים והכל תקין, בעת הצורך מוכנים לשקול שימוש בפיטוצין תחת ניטור תוך מעקב והפסקת החומר כשהצירים התחזקו והלידה מתקדמת.
אחרי שני קיסרי ב-VBA2C , ניתן לבקש להיפגש לפגישה מקדימה עם ד"ר צברי, מנהל המחלקה, להביא את דו"חות הניתוחים הקודמים ולדון בתנאים המיילדותיים של הלידה הקרובה. לא שולל על הסף לידה נרתיקית לאחר 2 ניתוחים קיסריים קודמים.
לא מבצעים היפוך חיצוני ממצג עכוז, אולם מקבלים לידה נרתיקית במצג עכוז כשהערכת המשקל נמוכה יחסית ובכפוף לתנאים המיילדותיים מצג עכוז FRANK, כמות מים תקינה, פרופיל ביופיזיקלי עוברי תקין, הריון תקין.
סוכרת הריונית, אם הלידה במועד, הערכת המשקל היא עד 4 ק"ג והלידה מתפתחת היטב, מתנהלים כלידה רגילה גם אם הסוכרת מאוזנת באמצעות אינסולין ולא רק בדיאטה.
לאם נשאית GBS נותנים ליולדת אנטיביוטיקה בתחילת, במהלך ולאחר הלידה, מיידעים רופא ילדים, בתינוקייה לוקחים לתינוק בדיקות דם ותרביות וממתינים לתוצאותיהן ; ואם אינן תקינות מטפלים באנטיביוטיקה.
מקפידים על אשפוז של 12 שעות לאחר לידת בית ולאחר לידה בכלל.
מקבלים לידות נרתיקיות בתאומים כשהתאום הראשון במצג ראש. הלידה מתנהלת בחדר לידה רגיל אם הכל תקין.

אחרי הלידה

מיטונת השכרת עריסה לתינוק
מאפשרים הנקה בחדר לידה מיד לאחר הלידה אם היולדת מעוניינת.    ניתן לקבל עזרה והדרכה בהנקה ושאיבה מהאחיות בתינוקייה ובמחלקת היולדות אשר רובן עברו קורס מקדמות הנקה במסגרת "שירותי בריאות כללית".
יש משאבה לשימוש היולדות הזקוקות לכך.
בתינוקייה יש כורסאות הנקה.
יש יועצת הנקה מוסמכת IBCLC .
אפשר להכניס יועצת הנקה חיצונית, לא מתנגדים לכל אורחת או אורח שיבואו לבקר את היולדת. עכשיו רק נשאר למצוא יועצת הנקה IBCLC באילת..
כעקרון לאחר הלידה מעבירים את היולדת להתאוששות ואת התינוק לוקחים לתינוקייה לרחצה ובדיקות. אם היולדת עומדת על כך, ניתן לשהות במחיצת התינוק ללא הפרדה.
כמו כן, מאחר ולא בכל שעה ביממה נמצא רופא ילדים זמין לבדיקת היילוד, מאפשרים לקחת את התינוק לביות לפי רצון האם ללא תלות בבדיקת הרופא, שמתבצעת בביקור רופאים מדי בוקר.
ניתן לשהות עם התינוקות בביות מלא אולם לא נתקלים בבקשות כאלו לעיתים קרובות.
ניתן תמיד להחזיר את התינוק לתינוקייה אם היולדת רוצה לנוח או מכל סיבה אחרת.

במחלקת יולדות חדרים של 3 מיטות, עם שירותים ומקלחת, כולם עם נוף לים!!
יש שני חדרי ביות מלא עם 2 מיטות, כיור ופינת החתלה ואפילו טלויזיה.
כמו כל בית החולים יוספטל, התינוקייה היא קטנה ואינטימית, בדרך כלל לא יהיו בה יותר מ-15 תינוקות מקסימום, ובמשמרת נמצאות תמיד 2 אחיות.
בתינוקייה משאבה וכורסאות הנקה לשימוש היולדות.
בתינוקייה עמדות פגים וכל הציוד הדרוש לטיפול בפג.
אין אפשרות לאשפוז פרטי, מלונית או חדר פרטי.
למעוניינות בשחרור מוקדם אחרי הלידה, כדאי לדעת שמקפידים על אשפוז בן 12 שעות לאחר הלידה.
מנסים לשכנע לתת לפחות זריקת ויטמין K, ניתן לחתום סירוב לכל טיפול לפי שוקל דעת ההורים. אין אפשרות למתן אוראלי של ויטמין K במסגרת התינוקייה.
שעות הביקור הן גמישות לאורך כל היום ועד 21:00. בשעות ביקור רופאים משתדלים להוציא מבקרים מהמחלקה.

*חלק מהמידע המופיע כאן עודכן באדיבות הדולה האילתית יסמין אדמון.

אולי יעניין אותך גם:

יולדות רמבם

רמב"ם

רמב"ם מתגאה בעליה במספר הלידות מאז השיפוץ הכולל שעבר חדר לידה, ויש גם חדר טבעי עם ג'קוזי. בכל זאת, הרבה ניתוחים קיסריים וחתכי חיץ זה גם שיקול.